Olof Palme, Sieg Larsson i Jan Stocklassa. Polityk, znany dziennikarz śledczy i pisarz oraz były dyplomata i reporter. Co łączy tych trzech mężczyzn? Zbieg ulic Sveavagen i Tunnelgatan. Spacerując…
20-go stycznia 2020 roku o godzinie 18.00 w budynku biblioteki miejskiej - Stadsbibliotek przy Sveavägen dowiemy się, co Sztokholm będzie czytał w tym roku. Jesteście ciekawi? Ja bardzo! Stockholm läser…
Reporterska żyleta Macieja Czarneckiego o nie tylko Skandynawskim problemie migracyjnym. Najpierw poczułam gniew. Taki prawdziwy, namacalny, kiedy podskoczył mi gwałtownie puls, a świat zawirował. Zobaczyłam twarze tych, w ustach których…
Ten osiemnastowieczny Sztokholm naprawdę przeraża i budzi prawdziwe obrzydzenie. Kiedy razem z Mickelem Cardellem i Cecilem Vinge przemierzam jego kolejne dzielnice czuję smród fekaliów i mam wrażenie, że oblepia mnie…
Tęsknotę za kolejnym sezonem „Gry o tron”, który dopiero w 2019 – z czym z niemałym trudem się pogodziłam, umilam sobie najprawdziwszą i równie brutalną grą o tron w wykonaniu…
Wiosna za oknem i ciepełko, a mnie wygnało na Grenlandię. Sięgając po książkę Madsa Pedera Nordbo nie wiedziałam jeszcze, że od pierwszej do ostatniej strony moim wiernym towarzyszem będzie wszechogarniający…
Nie lubię poradników i zwykle ich nie czytam. Wynika to chyba z mojego umiłowania do wyzwań, a poradniki kojarzą mi się raczej z prostym tłumaczeniem zwykle dość skomplikowanych mechanizmów czyli…
Przyznaję, że to spotkanie było dość przypadkowe. Wracając z pracy uświadomiłam sobie, że mam niedosyt nowych historii i koniecznie potrzebuję jakąś usłyszeć. Pora była już późna, wokół panowała ciemność gdzieniegdzie…
Siła człowieka (społeczeństwa) tkwi w umiejętności uczenia się na błędach. Jestem wielbicielką „Dzieci z Bullerbyn” i przyjemność sprawia mi myślenie o Szwecji czerwonych domków, domowych wypieków i współdziałających, nastawionych na…
Przyznaję, jestem fanką serialu „Gra o tron”. Wyznaję też szczerze, że nie zostałam nią od razu i wciąż jeszcze nie przeczytałam sagi „Pieśń lodu i ognia” autorstwa amerykańskiego pisarza George'a…
Był taki czas, kiedy dość intensywnie rozważałam emigrację. Mając 19 lat nawet przez rok mieszkałam w Wielkiej Brytanii – pracowałam jako wolontariusz w ośrodku konferencyjnym. Polska nie należała wtedy do…
„(…) najniezwyklejsze podróże człowiek odbywa zawsze w swoim wnętrzu, gdzie nie istnieją ani przestrzeń ani czas.” Uwielbiam podróżować, ale nie chodzi jedynie o przemieszczanie się z miejsca na miejsce, a…
Jak żyje się w kraju, w którym o biednych, potrzebujących, chorych, starych, imigrantów dba państwowy twór, nie zaś konkretny człowiek? To jedno z pytań, na które odpowiedzi poszukuje Erik Gandini…
Przy porządkowaniu pudeł z papierami wpadł mi w ręce miesięcznik społeczno-kulturalny Słowo i myśl 3/98, a w nim na przedostatniej stronie krótki tekst o "Polskich stronicach", fragmencie "Dziennika" szwedzkiego dyplomaty,…